Göz Sağlığı

Astigmat Nedir? Tedavisi var mı?

Astigmat Nedir?

Astigmat gözümüze gelen ışınların tek bir noktada toplanamamasından kaynaklı bir göz hastalığıdır. Gözümüzün ön yüzeyinde bulunan kornea ya da kullandığımız lenslerin uyumsuz eğrilere sahip olduğu durumlarda ortaya çıkabilir. Yuvarlak çıkıntısız olmak yerine, yüzey portakal gibidir. Bu yüzey dalgalanması, tüm mesafeler de bulanık görüşe neden olmaktadır.

Ortadaki boşluğa bakınca çizgileri düz değil de kırık veya eğri görüyorsanız astigmatınız olabilir mutlaka göz doktoruna görünün.

Astigmat Çeşitleri

Düzenli (Regüler) Astigmat

En sık görülen astigmat türüdür. Kornea veya lensin yapısından dolayı kaynaklanır. Gözlük veya lens kullanımı ile net görüş sağlanır.

Düzensiz (İrregüler) Astigmat

Korneadaki bir yaralanmanın sonucunda veya kristal lensin yapısındaki bir bozulma nedeniyle meydana gelen astigmattır.  Düzensiz astigmatta gözün iki odak noktası 90 derecelik bir eğimde değildir. Bu tip astigmatlarda gözlük tedavisi yetersiz gelmektedir.

Bu nedenle net görüşün sağlanması adına lens kullanımı önerilmektedir. Düzensiz astigmat tedavisinde yumuşak özellikte sert kontakt lens kullanılmaktadır.  Lens ve göz arasında göz yaşı tabakası oluşturarak kornea üzerindeki düzensizlikleri dengeler.  Nadiren görülen bir astigmat türüdür.

Astigmatismus myopicus compositus: Her iki kırılma yönü miyoptur.
Astigmatismus myopicus simplexs: Bir kırılma yönü miyop iken diğer kırılma yönü numarasızdır. Astigmatismus mixtus: Bir kırılma noktası miyop iken diğeri hipermetroptur.
Astigmatismus mixtus symmetricus: Miyop ve hipermetrop olmak üzere iki odak noktasına sahip olan bu astigmat türünde miyop ve hipermetrobun dereceleri bir birine eşittir.
Astigmatismus hyperopicus simplex: Bir kırılma değeri hipermetrop iken diğer kırılma yönü numarasızdır.
Astigmatismus hyperopicus compositus: Her iki kırılma yönü de hipermetrop olan astigmat türüdür.

Astigmatın Nedenleri

Astigmatizmanın spesifik nedeni bilinmemektedir. Bu kalıtsal olabilir ve genellikle doğumdan gelir. Zamanla azalabilir veya artabilir.

Astigmatın Belirtileri

Astigmatizmanın belirtileri ve semptomları şunları içerebilir: – Bulanık veya bozuk görme – Gözlerde rahatsızlık ve ağrı – Baş ağrısı – Gece görmede güçlük – Şaşılık Bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız, göz doktoruna görünmeniz gereklidir. Gözlük veya kontak lens kullanıyorsanız ve hala bu sorunlar varsa, yeni bir reçete gerekebilir.

Astigmat Tedavisi

Astigmat gözlük, kontakt lens veya ameliyatla düzeltilebilir. Bireysel yaşam tarzları astigmatizmin tedavi şeklini etkiler. Gözlükler Astigmatı düzeltmenin en basit ve en güvenli yoludur. Göz doktorunuz mümkün olduğunca net bir şekilde görmenize yardımcı olacak uygun lensleri reçete edecektir.

Kontak Lensler Göze giren ışık ışınları için ilk kırılma yüzeyi haline gelerek daha hassas bir kırılma veya odaklanma sağlar. Çoğu durumda, kontak lensler daha net görüş, daha geniş bir görüş alanı ve daha fazla konfor sağlar. Uygun şekilde takılır ve kullanılırsa güvenli ve etkili bir seçenektir. Ancak, kontak lensler herkes için uygun değildir. Bunu göz doktorunuzla konuşarak karar verin.

Refraksiyon Cerrahisi Kornea şeklini kalıcı olarak değiştirmeyi amaçlamaktadır. Göz şeklindeki bu değişiklik, iyileştirilmiş görüş için ışık ışınlarının retina üzerine tam olarak odaklanmasını sağlayarak gözün odaklanma gücünün geri kazanılmasını sağlar. Göz doktorunuz, ameliyatın sizin için bir seçenek olup olmadığına karar vermenizde yardımcı olabilir.

Kaynak:optikgazete

İlginizi Çekebilir:
Miyop nedir?
Hipermetrop nedir?
Sigaranın Göz Sağlığına Etkisi

10 thoughts on “Astigmat Nedir? Tedavisi var mı?

 • salih ağar

  gerçekten işinizi severek yaptığınız çok belli 🙂

  Yanıtla
  • Teşekkür ederiz bunu görebiliyor olmanız güzel.
   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Yanıtla
   • Derya

    İlginiz için teşekkür ederim. Reçetemizde ki gözden kaçan bir hatayı fark edip tekrar doktora yönlendirmeniz bizim de doktorumuzun da çok hoşuna gitti . Bilginize ve ilginize çok teşekkür ederiz.

    Yanıtla
    • Bu yorumunuzla kim olduğunuzu tahmin etmek zor olmadı :). Biz teşekkür ederiz elimizden gelen özeni gösteriyoruz ve işimizi de sizi de çok seviyoruz. Sizlerde iyi ki varsınız.

     Yanıtla
 • Mehmet

  İyi günler. Astigmatlı lens kullanıyorum. Son 1 adet kaldı aynısından telefondan sipariş verebilir miyiz? Acil dönüş yapabilir misiniz? Yoğun olduğum için işten çıkamıyorum.

  Yanıtla
  • İyi günler bizden aldıysanız lens marka numara kayıtlarınız tutuluyor bizimle iletişime geçip verebilirsiniz. Bizden almadıysanız da reçeteyi 05444822000 nolu whatsapp hattımıza göndermeniz yeterli lensiniz gelince sizinle iletişime geçeriz. ilginiz için teşekkür ederiz.

   Yanıtla
 • Servet

  Astigmatı olanlar lens kullanabiliyor mu?

  Yanıtla
  • Merhabalar Astiğmatı olanlar toric lens kullanabiliyor. Belirli aralıklar da üretimi oluyor ama genel anlamda sıkıntı yaşanmıyor. Yüksek astigmatlı lensler ise yurt dışı üretim oluyor.
   İlginiz için teşekkür ederiz.

   Yanıtla
 • Hüseyin

  Senelerdir gözlük kullanırım 3.5 astigmatım var sizden aldığım gözlük kadar hiçbirinde rahat etmemiştim. Benim gözlüğüme zaten ek ücret çıkıyor ama kaliteyi ucuza aldığımı hissettim birde ilginiz çok iyiydi teşekkür etmek istedim çok sağolun.

  Yanıtla
  • Çok tatlısınız. Çok teşekkür ederiz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz sizi memnun edip mutlu görmek en büyük kazancımız. İyi ki varsınız.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Canlı Destek
Merhaba. Şenol Optik ile whatsaap'tan iletişime geçmek için sol alt taraftaki butona tıklayın.