GenelGöz Sağlığı

Yaygın Görme Problemleri

Yaygın Görme Problemleri

Yaygın görme problemleri arasında en sık görülen görme problemleri, daha çok yakını görmeme, uzağı görmeme, astigmatizm ve presbiyopi olarak bilinen kırılma hatalarıdır. Gözün şekli, ışığın doğrudan retinaya odaklanmasını önlediğinde kırılma hataları meydana gelir. Göz küresinin uzunluğu (daha uzun veya kısa), korneanın şeklini değiştirir veya lensin yaşlanması kırılma hatalarına neden olabilir. Çoğu insan bu koşullardan bir veya daha fazlasına sahiptir.

Kornea ve lens gelen ışık ışınlarını büker (kırılır), böylece tam olarak gözün arkasındaki retinaya odaklanırlar.

Görüş kırılması nedir?

Kırılma, bir nesneden diğerine geçerken ışığın bükülmesidir. Görme, ışık ışınları korneadan ve merceklerden geçerken büküldüğünde (kırıldığında) oluşur. Işık daha sonra retinaya odaklanır. Retina ışık ışınlarını optik sinir yoluyla beyne gönderilen mesajlara dönüştürür. Beyin bu mesajları gördüğümüz resimlere yorumlar.

Farklı görüş kırılması türleri nelerdir?

En yaygın kırılma yanılgıları, yakın görüşlülük, uzak görüşlülük, astigmatizm ve presbiyopidir.

Miyop, nesnelerin yakından net göründüğü, uzaktaki nesnelerin ise bulanık göründüğü bir durumdur. Görme yakınlığı ile, ışık retinanın yerine retinanın önünde odaklanır.

Hipermetrop, uzaktaki nesnelerin yakın olan nesnelerden daha net görülebildiği yaygın bir kırılma kusuru türüdür. Bununla birlikte, insanlar uzak görüşlülüğü farklı yaşarlar. Bazı insanlar, özellikle gençken görme yetileriyle ilgili herhangi bir sorun fark etmeyebilirler. Görüş mesafesi önemli olan kişiler için yakın veya uzaktaki herhangi bir mesafedeki nesneler için görüş bulanık olabilir.

Astigmatizma , gözün ışığa duyarlı doku olan retinaya gözün ışığa eşit şekilde odaklanmadığı bir durumdur. Bu, görüntülerin bulanık görünmesine ve uzamasına neden olabilir.

Presbiyopi , yakından odaklanma yeteneğinin zorlaştığı yaşa bağlı bir durumdur. Göz yaşlandıkça, mercek gözün yakın nesnelere net bir şekilde odaklanmasına izin verecek kadar şekli değiştiremez.

Kırma hataları için kimler risk altındadır?

Presbiyopi, 35 yaşın üzerindeki yetişkinlerin çoğunu etkiler. Diğer kırılma hataları hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyebilir. Bazı kırılma hataları olan ebeveynleri olan bireylerin bir veya daha fazla kırılma hatası alma olasılığı daha yüksektir.

Kırılma hatalarının belirtileri ve belirtileri nelerdir?

Bulanık görme, kırılma hatalarının en sık görülen belirtisidir. Diğer semptomlar şunları içerebilir:

Çift görme
Bulanıklık
Parlak ışıklar etrafında parlama veya haleler
Şaşılık
Baş ağrısı
Göz yorgunluğu

Kırılma hataları nasıl teşhis edilir?

Bir göz doktoru, kapsamlı bir genişletilmiş göz muayenesi sırasında kırılma hatalarını teşhis edebilir. Kırılma kusuru olan kişiler, genellikle görsel rahatsızlık veya bulanık görme şikayeti ile göz doktorlarını ziyaret ederler. Ancak, bazı insanlar görebildikleri kadar net göremediklerini bilmiyorlar.

Kırılma hataları nasıl düzeltilir?

Kırılma hataları gözlük, kontakt lens veya ameliyatla düzeltilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Canlı Destek
Merhaba. Şenol Optik ile whatsaap'tan iletişime geçmek için sol alt taraftaki butona tıklayın.