Miyop Nedir?

Miyop Nedir?

Miyop nedir? Miyop görüşün kırılma kusurudur. Miyop bir gözün ön arka çapı kırma gücüne göre daha uzundur, bu nedenle göze paralel gelen ışınlar retinanın önünde göz yuvarlağı içerisindeki bir noktada odaklanmaktadır.

Miyoplarda, gözün kırıcı bileşenleri gözün ön-arka çapına göre fazla güçlüdür, veya gözün ön-arka çapı gözün kırıcı bileşenlerine göre fazla uzundur. Bazen bu her iki durum bir arada bulunabilir. Yakındaki nesnelerden yayılarak gelen ışınların, retinada odaklanabilmesi için uzağa bakıştan daha çok mercek gücü gerekir, miyop bir gözün kırıcı bileşenleri, diğer bir deyişle mercek gücü fazla olduğu için yakından gelen ışınları retina üzerinde odaklayabilir, işte bu nedenle miyop kişiler yakını net görebilirler.

Uzaktan gelen ışınlar 6 metreden sonra göze paralel olarak geliyor olarak kabul edilebilir, bu paralel ışınlar retinada odaklanamayacağı için miyoplar uzağı net göremezler. Kalın mercekli gözlükle geçici olarak düzeltilebilir. Ayrıca lazer yöntemi ile tamamen tedavi edilebilir. Göz gelişimi genel olarak genetik tabanlıdır; ancak çevresel etmenlerin de göz gelişimine önemli etkisi olduğu görülmüştür.

MİYOP NEDENLERİ

– Miyopinin temel sebebi gözün bazı eksenlerinde meydana gelen uzunluk değişimleridir. – Miyop kusuru gözün önden arkaya normalden uzun olduğu ya da kornea veya merceğin kırma gücünün normalden fazla olduğu durumda ortaya çıkar. – Miyopi doğuştan olabileceği gibi, çevresel ve genetik etkenlere bağlı olarak da gelişip ilerleyebilir. Anne ya da babada miyopi varsa çocukta miyopi gelişme riski fazlalaşır. – Hastalıkla beraber şeker hastalığı ya da kataraktı olanlarda sonradan miyop oluşabilir. – Pseudomyopia (yalancı miyopi) gözde bulunan siliyer kasların stres, yorgunluk ve aşırı yüklenme sonucu tamamen gevşeyememesi sebebiyle gözlerde miyop gelişmesi durumudur. – İngiltere’deki King’s College bilim adamları tarafından yapılan ve sonuçları Nature Genetics’de yayınlanan araştırmaya göre miyop hastalığına RASGRF1 adlı gen neden olmaktadır.

MİYOP BELİRTİLERİ

Miyopi belirtileri ve semptomları uzağı görmede zorluk, gözleri kısarak bakma, şaşılık, göz yorgunluğu ve baş ağrısını içerir.
MİYOP DERECELERİ
Düşük miyop: -4,30 ve daha az dereceli kusurlardır.
Orta miyop: -5,30 ile -5,40 arasındaki kusurlardır. Bu durumda renk dağılım semptomları ya da glokom meydana gelebilir.
Yüksek miyop: -6,00 ve üzeri kusurları içerir.
Bu miyoplarda görüş alanında gölge benzeri şekiller, yüzen cisimler görülebilir. MİYOP TEDAVİSİ Miyop tedavisi esnasında hastanın lens ya da gözlük kullanması ile görme kaybının önüne geçilebilir. Miyoplar lens veya gözlüklerini çıkardıklarında uzağı görememeye devam edeceklerdir.

 

 

Diğer yaygın görme problemlerine bakmak için yaygın görme problemleri yazımızı okuyunuz.

Miyoplar aynı zamanda Astigmatizma da olabilir.

Astigmatizma 

gözün ışığa duyarlı doku olan retinaya gözün ışığa eşit şekilde odaklanmadığı bir durumdur. Bu, görüntülerin bulanık görünmesine ve uzamasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir:
Hipermetrop Nedir?
Astiğmat Nedir?
Sigaranın Göz Sağlığına Etkisi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Canlı Destek
Merhaba. Şenol Optik ile whatsaap'tan iletişime geçmek için sol alt taraftaki butona tıklayın.