Göz Sağlığı

Göz Sağlığı dikkat edilmesi en birinci fakat pek dikkat edilmeyen bir husustur.
Gözlük kullanımı eğitim seviyesi ve yaşam kalitesi ile birlikte artmaktadır. Yaşam kalitesi ve eğitim seviyesinin yüksek olduğu ülkelerde gözlük ihtiyacı olup kullanma oranı 60% – 70% oranlarında iken Türkiyeden bu oran 20% nin altında. Bunun sebebi ise gerekli hassasiyet ve muayenelerin yapılmaması. Erken yaşta farkedilen şaşılık, göz tembelliği gibi hastalıklar malesef bizim ülkemizde daha geç fark edilip tedavi süresi baya zorlu oluyor.

Göz kendi içindeki katmanların ışık kırma gücü olan, baktığımız cismin görüntüsünü beynimize ileten, ışık geçirgen organımızdır. Başarılı bir eğitim kaliteli görme ile mümkündür. Gözlükler reçeteye ve kullanıcının optik ölçülerine göre hazırlanır. Numarası aynı olsa bile her gözlük kişiye özeldir. Bir başkasının gözlüğü veya hazır işporta gözlüğü takmak sakıncalıdır. Gözlüklerin kullanımdan gevşeyip burun üstüne kayması ve eğri durması görüş kalitenize zarar verir. Ayarı bozulan gözlükleri hemen gözlükçünüze ayarlatınız. Ayarlarının bozulmaması için iki el ile takıp çıkarınız. Şikâyetiniz olmasa bile ayda 1 gözlüğün ayarlarını ve camların gevşemesini gözlükçünüze kontrol ettiriniz; gözlük ayarı bozulunca kırılmadan yaptıracağınız ayar için gözlükçünüz size ücretsiz yardımcı olacaktır. Gözlüklerini önce ıslatarak özel bezi ile siliniz. Camlarının üzerine ters koymayınız. Çizilen camlarla kullanacağınız gözlük gözünüze zarar verir.

Işık kırma gücüne dioptri diyoruz. Gözün kişiye göre değişen 55/63 dioptri gücü vardır. Baktığımız cismin uzaklığına göre net görebilmek için göz uyum yaparak kaslar yardımı ile göz merceğinin dioptrisini değiştirir. Ne kadar çok uyum yaparsa kaslar, gözümüz ve beyin o ölçüde yorulur. Çalışamama ve baş ağrısına sebep olur. Gözlük kullanma ihtiyacı bir hastalık değildir, kişilerin boyları, kiloları nasıl farklı ise göz dioptrileri ve uyum güçleri de farklıdır. Gözümüzün kaslarının, uyum yaparak istirahat halinde görmesi için doktor kontrolü ile gözlük kullanırız. Gözlük, kişilerin kırma gücü farklılığından gözün istirahat halinde görmesini sağlayan, gözümüzün ve beynimizin daha az yorulması için kullandığımız sağlıklı bir araçtır.

Open chat
1
Canlı Destek
Merhaba. Şenol Optik ile whatsaap'tan iletişime geçmek için sol alt taraftaki butona tıklayın.