Hipermetrop Nedir?

Hipermetrop Nedir?

Hipermetrop uzaktaki objeleri görmekte herhangi bir sorun yaşanmazken objenin yakınlığı arttıkça bulanıklığın artması durumudur. Hipermetrop nedir? Nasıl oluşur? Miyop hastalığına aşırı kıvrımlı kornea neden olurken söz konusu hipermetrop ise korneanın normalden fazla düzleşmesi söz konusudur.

Hastalığa bağlı olarak göz şekli ön ve arka yüzeylerinden basık hale gelerek daralır. Genetik olarak aileden gelen hipermetrop hastalığı olan kişilerde hipermetropiyanın oluşması daha olasıdır.

hipermetrop nedir
Hipermetroplar uzağı net görürken yakını görmekte zorlanırlar.

Hipermetropi Belirtileri Nelerdir?

Hipermetropi rahatsızlığında kişiler yakındaki objeleri bulanık görür ve yazıları okurken harfler birbirine girer. Sürekli olarak ışığı odaklamaya çalışan göz yorulur ve baş ağrısı gibi yan etkiler oluşturur.

Korneanın düzleşmesi sonucu oluşan hipermetrop belirtileri; Objeleri ve kelimeleri bulanık görme, daha iyi görebilmek için gözleri kısma, göz çevresinde ağrı veya yanma hissi, yakındaki bir şeye baktıktan veya bir şeyler okuduktan sonra baş ağrısı olarak gözlemlenir. Eğer çocuklarda ve bebeklerde yüksek hipermetropi tedavi edilmezse tıp dilinde strabismus yani şaşılık oluşabilir.

Görme Bozuklukları
Görme Bozuklukları

Hipermetropi Dereceleri

Hipermetrop hastalığında hipermetropi derecesi, refraktif bozukluğunun oranına göre belirlenir. Eğer refraktif bozukluk, 2 derecenin altında ise hafif hipermetropi, 2-5 derece aralığınday ise orta seviye hipermetropi, 5 derece ve üzerinde ise yüksek hipermetropi olarak sınıflandırılacaktır.

Çoğu bebek doğduğunda hipermetropi rahatsızlığı ile doğar. Bebek gözlerinin daha esnek olmasından kaynaklanan bu durum 18 yaşına kadar kendiliğinden azalarak geçer. Hipermetropi hastası olan genç yaştaki insanlar, gözlük kullanmadan uzağı net görebilir fakat 40 yaşından sonra hipermetropi hastaları gözlük kullanmak veya diğer tedavi yöntemlerine geçmek zorunda kalır.

Hipermetrop Tedavisi

Hipermetropi hastalığının tedavisi için gözlük veya lens kullanmak en yaygın görülen tedavi türüdür. Bu tedavi şekli ile hastanın gözüne giren ışığın yönü değiştirilerek görüntülerin düzgün bir şekilde ulaştırılması sağlanır. Özellikle çocuklar ve genç yaştaki insanlarda, göz merceklerinin esnek olması nedeniyle hipermetrop gibi hastalıklar önem arz etmeyebilir ve gözlük ya da lense ihtiyaç duymayabilirler.

İki gözün görebilme kabiliyetinde büyük bir fark oluşmuş ise, şaşılık (strabismus) oluşmaya başlıyor ve netlik kaybı esnek merceğin tolere edemeyeceği kadar fazla ise gözlük veya lens kullanımı zorunlu hale gelir.

Kaynak: Optikgazete
İlginizi çekebilir:
Astigmat nedir?
Sigaranın Göz Sağlığına Etkisi

2 thoughts on “Hipermetrop Nedir?

  • 3 Ekim 2019 tarihinde, saat 10:44
    Permalink

    2 derece Hipermetropum cam önerileriniz nelerdir.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Canlı Destek
Merhaba. Şenol Optik ile whatsaap'tan iletişime geçmek için sol alt taraftaki butona tıklayın.