Haberler

Alternatif Tıp ile Gözlüklerden Kurtulun!

Öncelikle bu yazıyı yazma sebebimiz sadece haber niteliği taşımasıdır. Biz tıbbi olarak egzersiz ile gözdeki kırma kusurunun tedavisinin mümkün olmadığını düşünüyoruz. Leo Angart ”doğal yöntemle gözlüklere veda” adlı kitabında Tibet göz egzersizinden bahsetmiş ve açıklamıştır bizde o kısmı sizinle paylaşıyoruz.

Bu egzersiz daha yorucu egzersizlere geçmeden önce göz kaslarınızı nazikçe gevşetmeniz için. Amaç, kasların esnekliğini arttırmak. Bu egzersiz herhangi bir ağrıya neden olursa hareketleri yavaşlatın. Bu egzersizi rahat bir şekilde yapar hale gelmeden Tibet göz egzersizine geçmeyin.

Başparmağınızı gözlerinizin önüne yerleştirin. Parmağınızın yüzünüze uzaklığı elinizin genişliğinden daha az olmalıdır (yaklaşık 10 cm). Bazıları bu konumda parmağını net olarak göremez. Bu önemli değil çünkü burada amacımız sadece kasları çalıştırmak.

Şimdi yavaşça başparmağınızı yukarıya doğru götürün. Kafanızın sabitliğini bozmadan parmağınızı görebildiğiniz noktaya kadar takip edin. Sonra parmağınızı tekrar yavaşça aşağı indirin. Bu gözle takip etme hareketini saatin göstergeleri gibi 15 derecelik açılarla uygulayın.

Bu egzersizi bir tur yaptıktan sonra kolunuzu ve gözlerinizi bir dakika dinlendirin. Hazır olduğunuzda tekrar aynı egzersizi, fakat bu sefer hareketleri nefesinizle uyumlu hale getirerek yapın. Başparmağınızı kaldırırken nefes alın ve parmağınızı merkez noktaya geri getirirken de yapabildiğiniz kadar yavaş bir şekilde nefesinizi verin. Bu bedeninizin ve gözlerinizin nasıl gevşediğine dikkat edin.

Bu egzersizi nefesinizle uyumlanmış bir şekilde önce saat yönünde ve sonra bir kez de saat yönünün tersinde uygulayın.

Parmağınızı takip etmekte bazı yönlerde diğerlerinden daha fazla zorlandığınızı mı fark ettiniz? Öylese bunun anlamı rektus kaslarınızın zorlandığınız açılarda daha az esnek olmasıdır. Gelişiminizi https://www.optisyen.info/astigmatism-chart-black-on-wh adresindeki astigmatizma tablosundan takip edebilirsiniz. Astigmat testinin yalnızca net görüş alanınız kapsamında geçerli olacağını unutmayın. Doğal görüş alanınızın dışında uygulandığında güvenilir sonuçlar çıkmaz. Bununla birlikte, görmenizin iyileşme sürecinde tabloda elde edeceğiniz bilgiler geçerli olacaktır.

 

Egzersizleri yaptığınız süreçte gelişiminizi takip etmek için belli aralıklarla astigmat testini uygulayın. Koyu görünen veya farklı uzunluklardaki çizgilerin birbirleriyle eşitlenmeye başladığını fark edeceksiniz.

 

Aralarda birkaç saat dinlenerek günde üç kez bu egzersizi yapın. Gözlerinize aerobik yaptırdığınızı düşünün. Amaç gerilimi şöyle bir uyarıp ardından hemen gevşemenizdir. Bu egzersizi belirli zaman boyunca düzenli olarak yaparsanız göz kaslarınızda birikmiş olan gerilimi çözmüş ve büyük ölçüde azaltmış olursunuz. Bunun sonucunda da kornealarınız doğal biçimlerini geri kazanmaya başlar.

 

Tibet Göz Egzersizi

Bu egzersiz Tibet göz şemasıyla gözleriniz arasındaki keskin açıya bağlı olarak göz kaslarınızı esnetecektir. Gözlerinizi kadranın etrafındaki farklı dik açılarda hareket ettirirken göz kaslarınızı esnetirsiniz. Bunun sonucunda göz kaslarınız doğal esnekliklerini geri kazanmaya ve kornealarınız asıl biçimlerine dönmeye başlar; böylelikle doğal net görüşünüz de yeniden canlanır.

 

Tibet göz şemasının boyutu önemlidir.
Bu linkten indirebilirsiniz .Astigmatism-chart-black-on-white

 

Tibet göz şemasını ortadaki beyaz daireye burnunuzla aynı hizada olacak şekilde burnunuzdan 2.5 cm ötede tutun. Şemayı net olarak göremiyor olabilirsiniz; burada amaç göz kaslarınızı çalıştırmaktır.

Nefes alırken gözlerinizi merkezdeki çemberden başlayarak yukarıdaki topa doğru basamak basamak zıplatın. Ardından mümkün olduğu kadar yavaşça nefes verirken gözlerinizi aynı şekilde basamaklardan geri indirin. Bütün bedeninizin gevşemesine izin verin.

Şimdi gözlerinizle düz çubukların üzerinde gidip gelin. Dışa doğru giderken nefes alın ve tekrar merkeze dönerken nefesinizi verin.

Bütün şemadaki basamaklı ve düz çubukların üzerinden sırayla gidin. Şemayı önce saat yönünde, ardından saat yönünün tersine birer turda tamamlayın.

Bu egzersizi günde üç kere, aralarda birkaç saatlik molalar vererek yapın. Gelişiminizi yukarıdaki astigmatizma tablosundan takip edin.

Bazıları bu egzersizi yaparken rahatlatıcı bir müzik açmayı tercih edebilir. Müziğin ritmi gevşeme etkisini pekiştirecektir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, genelde astigmatizma yukarıdaki egzersizlerle kolayca düzeltilebilen bir durumdur. Çoğu vakada birkaç günlük düzenli egzersiz doğal net görüşü kazanmak için yeterlidir.

 

Bunu başardığınızı astigmatizma tablosundaki çizgileri gözlerinizle hiçbir bozulma olmadan her yöne takip edebildiğinizi görünce anlayacaksınız. Tabloya özellikle egzersizlerden önce zorluk yaşadığınızı tespit ettiğiniz mesafeden olmak üzere farklı mesafelerden bakmaya dikkat edin.

 

Göz kaslarınızı aşırı zorlamadığınız sürece egzersizler güvenlidir. Acele etmeyin ve kaslarınıza doğal esnekliğini geri kazanması için birkaç gün veya hafta tanıyın.

Kaynak: optisyen.info

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Canlı Destek
Merhaba. Şenol Optik ile whatsaap'tan iletişime geçmek için sol alt taraftaki butona tıklayın.