Göz Sağlığı

Sağlıklı Gözler İçin İpuçları!

Göz Sağlığı kişisel sağlığınızın önemli bir parçasıdır. Onları sağlıklı tutmak ve elinizden geleni yaptığınızdan emin olmak için yapabileceğiniz birçok şey var. İlerleyen yaşlarda sağlıklı gözlere sahip olmak için bu basit adımları uygulayın.

Öncelikle ihmal etmeden kapsamlı bir göz taramasına girin. Görüşünüzün iyi olduğunu ya da gözlerinizin sağlıklı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak kapsamlı bir göz muayenesi için göz doktorunuza gitmeniz gerçekten de emin olmanın tek yoludur. Ortak görüş problemleri söz konusu olduğunda, bazı insanlar gözlük ya da kontakt lenslerle daha iyi görebileceğini fark etmez. Ek olarak, glokom, diyabetik göz hastalığı ve yaşla ilgili makula dejenerasyonu gibi bir çok göz hastalığının  genellikle  hiçbir uyarı işareti yoktur. Genişletilmiş bir göz muayenesi bu hastalıkların erken evrede tespit edilmesinin tek yoludur.

 Ailenizin göz sağlığı geçmişini bilin. Göz sağlığı geçmişi hakkında aile üyelerinizle konuşun. Birçoğu kalıtsal olduğu için herhangi birinin bir hastalık ya da hastalık teşhisi olup olmadığını bilmek önemlidir. Bu, bir göz hastalığı veya rahatsızlığı geliştirme riski yüksek olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Gözünüzü korumak için doğru yiyin. Havuçların gözlerinize iyi geldiğinin duymuşsunuzdur. Ancak, meyveler ve sebzeler bakımından zengin bir diyet yemenin, özellikle ıspanak, lahana veya turp gibi koyu yapraklı yeşillikler gözlerinizi sağlıklı tutmak açısından önemlidir. Ayrıca somon, orkinos ve halibut gibi omega-3 yağ asitleri yüksek balıkları yemek göz sağlığına faydası olduğu biliniyor.

Koruyucu gözlük takın. Spor yaparken veya ev çevresinde aktiviteler yaparken koruyucu gözlük takın. Koruyucu gözlük, belirli faaliyetler için doğru korumayı sağlamak için özel olarak tasarlanmış koruyucu gözlükler, güvenlik kalkanları ve göz koruma elemanları içerir. Koruyucu gözlüklerin bir çoğu polikarbondan yapılmış olması diğer plastiklerden 10 kat daha güçlü olmasını sağlıyor. Bir çok optisyen, bazı spor mağazalarında olduğu gibi koruyu gözlük satmaktadır.

Sigarayı bırak veya asla başlama. Vücudunuzun geri kalanı için olduğu kadar sigara gözleriniz için de çok zararlı. Araştırmalar sigara içimini yaşla ilgili maküler dejenerasyon, katarakt ve optik sinir hasarı gibi göz hastalıklarının artışında etken olduğunu kanıtladı. Bunların tümü körlüğe neden olabilir.

Sağlıklı kilo verme. Fazla kilolu veya obez olmak, diyabet ve diğer sistemik rahatsızlıklar geliştirme riskinizi arttırır; bu da diyabetik göz hastalığı veya glokom gibi görme kaybına neden olabilir. Sağlıklı kilo vermede sorun yaşıyorsanız, doktorunuzla iletişime geçin.

Uv ışınlarını engelleyen güneş gözlüğü alın. Güneş gözlükleri mükemmel bir moda aksesuarıdır ancak en önemli görevi gözlerinizi güneşin ultraviyole ışınlarından korumaktır. Güneş gözlüğü satın alırken, hem UV-A hem de UV-B ışınlarının %99 ve %100’ünü engelleyen güneş gözlüğü alın.

Gözlerinizi dinlendirin. Bilgisayarda çok fazla zaman geçiriyorsanız veya herhangi bir şeye uzun süre odaklı kalıyorsanız, bazen göz kırpmayı unutabilirsiniz ve gözleriniz yorulabilir. 20-20-20 kuralını uygulamanız bu etkiyi ortadan kaldıracaktır. Her 20 dakikada 20 saniyeliğine 20 km uzaklıktaki bir alana bakmanız ya da buna yakın rakamları uygulamanız göz kuruluğunu ortadan kaldıracaktır.

Ellerinizi ve kontakt lenslerinizi uygun şekilde temizleyin. Enfeksiyon riskinden kaçınmak için, kontakt lenslerinizi takmadan veya çıkarmadan önce daima ellerinizi iyice yıkayın. Kontakt lensleri talimatlara uygun olarak dezenfekte ediniz ve uygun şekilde değiştiriniz.

İş yeri gözlüğünüzü uygulayın.  İş verenlerin güvenli bir çalışma ortamı sağlamaları gerekir. İşinizin bir parçası olarak koruyucu gözlük gerekliyse, uygun olanı takmak gibi bir alışkanlık kazanın ve iş arkadaşlarınızı aynı şeyi yapmaya teşvik edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Canlı Destek
Merhaba. Şenol Optik ile whatsaap'tan iletişime geçmek için sol alt taraftaki butona tıklayın.