Göz SağlığıHaberler

Kalitesiz Güneş Gözlüklerine Dikkat!

Sahte güneş gözlükleri göze kalıcı ve büyük zararlar verebiliyor!

YAKICI güneş ve sıcak nedeniyle güneş gözlüğü kullanımı artarken uzmanlar kalitesiz gözlüklerin sakıncalarına dikkat çekti, göz sağlığına kalıcı zararlar verdiği uyarısında bulundu. Muğla Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferda Delice, gözlerinde yanma ve kaşınma şikayetiyle ayda 2 bin kişinin hastaneye başvurduğunu söyledi.

Önceden sokaklarda işporta tezgahlarında satılan sahte güneş gözlüklerinin, bugün artık büyük marketlerin gözlük reyonlarında Avmlerin optik dışındaki mağazalarında beğeniye sunulduğuna dikkat çeken Dr. Ferda Delice, “Gözlük alırken garanti belgesini mutlaka isteyin” dedi. Güneşin zararlı ışınlarının katarakt, göz kuruluğu gibi birçok göz hastalığına neden olduğunu belirten Delice, “Hastanemize göz yanması ve kaşınması şikayetlerinden günde 60 kişi başvuruyor. Bu şikayetlerden bazıları yanlış gözlük kullanımı ve gözlük kullanılmamasından kaynaklanıyor. Güneş ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü mutlaka takılmalı. Ancak piyasada bulunan kalitesiz güneş gözlükleri göz sağlığına kalıcı zararlar verebiliyor. Gözler ultraviyole ışınlardan gerçek güneş gözlükleri ile korunmalı. Herkesin güneş gözlüğü takmasını tavsiye ediyorum” dedi.

Ucuz güneş gözlüğü tehlikesine dikkat çeken Ferda Delice, “Sahte güneş gözlükleri renginden dolayı gözbebeğinin fazla büyümesine neden oluyor.

Kalitesiz cam ultraviyole ışınlarını kesemediği için gözün odak noktasına ışınlar daha fazla geliyor. Bu da gözde kalıcı zararlara, hatta körlüğe bile neden olabiliyor” diye konuştu.

Çoğu Uzakdoğu menşeili güneş gözlüklerinin hangi şartlarda üretildiğinin bilinmediğini belirten Mavi Optik Gözlük Uzmanı Ömer Özevin de, “Bunlar eskiden sokakta satılıyordu. Şimdi ise ünlü hipermarketlerin reyonlarını süslüyor, Avmlerde optik dışındaki büyük markaların bile vitrinlerinde bulunuyor. İşportada satılan güneş gözlüklerinin renk geçirgenliklerinin farklı olduğunu belirten Özevin, “Sahte gözlüklerle trafik ışıklarını kendi şeklinde göremeyiz. Kırmızı ve yeşili algılamakta zorlanırız. Sahte gözlükler trafik kazalarına da yol açıyor. Kesinlikle kullanılmamalı. Güneş gözlüğü alınacaksa gözlükçüden alınmalı, garanti belgesi istenmeli” diye konuştu.

Şenol Optik olarak bizden aldığınız tüm güneş gözlükleri garanti belgeli 2 yıl firma garantilidir.
Sağlığınızla oynamayın!
Hiç kullanmamak sahte güneş gözlüğü kyın!ullanmaktan iyidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Canlı Destek
Merhaba. Şenol Optik ile whatsaap'tan iletişime geçmek için sol alt taraftaki butona tıklayın.