Göz Sağlığı

Güneş Gözlüğü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında dünya göz Samsun’dan Op. Dr. Birgi Sönmezer, güneşin yüzünü tam olarak gösterdiği yaz mevsiminde güneş ışınlarının şapka ve güneş gözlüğü takmayan kişilerde kalıcı görme hasarı oluşturabileceğini söyledi. Op. Dr. Birgi Sönmezer, “Açık renkli gözlerde az olan melanin pigmenti vücudumuzu ultraviyoleye karşı koruyan bir yapı taşıdır. Bu nedenle açık gri ve mavi gözler güneşin zararlı ışınlarından en çok etkilenen gözlerdir.” dedi.

Sıcakların da artmasıyla sosyal yaşamını açık alanlarda geçirenler güneş ışını tehlikesiyle karşı karşıya. Güneş mor ötesi yani ultraviyole denilen ışınlarıyla göz ve retina tabakasına zarar verebiliyor. Kalıcı güneş yanıklarına sebep olabilen bu ışınlara maruz kalmamak için ultraviyole koruması olan güneş gözlüğü kullanmak gerekiyor. Dünyagöz Samsun’dan Op. Dr. Birgi Sönmezer, gözün güneş ışınlarına karşı korunmadığı zaman yaşanabilecek zararlı etkileri anlattı.

Gözün ağ tabakasındaki makula denilen görme merkezine direkt gelen güneş ışınlarının görme merkezini hasara uğratabileceğini söyleyen Dr. Birgi Sönmezer, “Buna Solar Retinopati diyoruz. Özellikle güneş tutulması gerçekleştiğinde tutulmayı izlemek için güneşe bakan izleyicilerde bu durumu sık olarak görüyoruz. Kısacası güneşe devamlı bakan kişilerde kalıcı görme hasarı gelişebilmektedir.” bilgisini verdi. Dr. Birgi Sönmezer, güneş gözlüğü kullanılmadığında pterjium, sarı nokta hastalığı, göz-kapak kanseri ve katarakt oluşumunun hızlanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda, güneş ışınlarından korunmak için güneş gözlüğünün şart olduğunu ifade eden  Op. Dr. Birgi Sönmezer, “Güneşin gözümüze dik olarak geldiği saatlerde bu korunma ihtiyacı daha da önemlidir. Yazın özellikle beyaz zeminler ve parlak yüzeylerden yansıyan güneş ışığı daha fazla olduğu için gözlerimize daha çok zarar vermektedir.” diye konuştu.

AÇIK RENKLİ GÖZLÜLER TEHLİKEDE

Op. Dr. Birgi Sönmezer, güneş ışınları göze zarar vermişse, konuştuğu kişinin yüz hatlarını net görememe gibi sonuçların olabileceğini vurgulayarak, “Güneşe bağlı göz hasarında hasta süratle hemen doktora gitmeli ve gerekli müdahalesi yapılmalıdır.” uyarısında bulundu.

Açık renkli gözlere sahip kişilerin güneş ışınlarından daha fazla etkileneceğini anlatan Op. Dr. Sönmezer, şunları söyledi: “Açık renkli gözlerde melanin pigmenti azdır. Melanin pigmenti vücudumuzu ultraviyoleye karşı koruyan bir yapıtaşıdır. Bu nedenle açık tenli, açık renk gözlere sahip kişilerde koruma mekanizması zayıftır. Güneş ve güneş ışınlarına karşı çok daha fazla hassastırlar. Açık gri, ve mavi gözler güneşin zararlı ışınlarından en çok etkilenen gözlerdir.”

GÖZLÜK CAMLARININ RENGİ DE ÖNEMLİ

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenlere değinen Dr. Sönmezer, gözlük camlarının UV koruyucu sertifikası varsa kaliteli bir cam sayılabileceğini ifade etti. Sönmezer Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında şunları söyledi: “Ultraviyole gözümüz tarafından görülmeyen bir dalga boyudur. Ultraviyole A daha uzun, Ultraviyole B daha kısa dalga boyudur ve kalıcı güneş yanıklarına sebep olabilir. Bu nedenle güneş gözlükleri bu dalga boylarını kesen, engelleyen yapıya sahip olmalıdır. Renkli Güneş gözlüklerinde kahverengi camlar yeşil ve fümeye oranla bu zararlı ışınları daha etkili keser. Güneş gözlüklerinde UV koruması yoksa göze fayda yerine zarar verecektir.”

YÜZ TİPİNİZE GÖRE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇİMİ

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler: Öncelikle yüz tipinizi tam olarak belirlemelisiniz. Yuvarlak yüz hatlarınız mı var yoksa kare mi ya da oval mi? Yuvarlak yüz hatlarına sahipseniz, kare ya da dikdörtgen çerçeveli gözlükler seçerek yüzünüzün ince ve uzun olmasını sağlayabilirsiniz.

Oval bir yüz biçiminiz varsa oldukça şanslısınız. Çünkü hemen hemen tüm gözlük modelleri oval yüz hatlarına sahip olan kişiler için uygundur.

Kare bir yüzünüz varsa, oval ve yuvarlak çerçeveli gözlükleri seçebilirsiniz. Böylece sert ve köşeli yüz hatlarınızı yumuşak çerçeveli güneş gözlüğü yumuşatacaktır. Köşeli ve dikdörtgen modellerden özellikle kaçınmanız gerekir.

Elmas ya da kalp şeklindeki yüzler için, çerçevesiz ya da oval formlu güneş gözlüklerini satın almanız gerekir. Çünkü elmas formlu yüz hatlarına sahip kişilerin elmacık kemikleri belirgin olur ve alın ile çeneleri küçüktür. Elmacık kemiklerinizin belirginliğini kırmak için oval ya da çerçevesiz formlar uygun olur.
Kalp şeklinde bir yüzünüz varsa Wayfarer denilen kare çerçeveli gözlükler, kedi gözü formlu gözlükler ya da spor gözlükleri seçmelisiniz. Yuvarlak yüz hatlarına sahipseniz yine Wayfarer, kedi gözü ya da dikdörtgen formlu gözlükleri tercih etmelisiniz. Oval yüz hatlarına sahip kişiler ise Wayfarer, Aviator ya da büyük camlı gözlükleri satın almalıdır. Kare yüz hatlarına sahip olan kişiler, yuvarlak formlu, Aviator ya da Shield gözlükleri kullanmalıdır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Canlı Destek
Merhaba. Şenol Optik ile whatsaap'tan iletişime geçmek için sol alt taraftaki butona tıklayın.