GenelHaberler

Maske Takınca Buğulanma Problemi Çözümü.

Maske takınca buğulanma problemi gözlük kullanıcılarının en büyük problemi. Bu sorunun çözümü için sitemizi ziyaret edip çözüm önerilerini okuyabilirsiniz.

Koronavirüs gündemiyle hayatımıza giren koruyucu maskeler, gözlüklerle birlikte kullanıldığında buğulanmaya neden olarak görüşü zorlaştırabiliyor. Gözlük kullananların iki farklı sıcaklık arasında yer değiştirdiklerinde başına gelen bu durum, maske takıldığında ise ağız ve burundan gelen sıcak havanın camlara gelmesi sebebiyle gerçekleşebiliyor. Görme kalitesini düşüren buğulanmanın herhangi bir kazaya meydan vermesini önlemek için pratik öneriler veren Optisyen Şenol İkizer optik mağazalardan edinilebilen buğulanma önleyici anti-fog bez veya camın yüzeyine uygulanan kaplamalarla sorunun üstesinden gelinebileceğini belirtiyor. Bu konuda dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

 

Sıcak hava çıkışını yanlara yönlendirmeyi deneyin

Cerrahi maskelerde üst kısımlarda bulunan teller vasıtasıyla maskeyi burnunuza tutturduğunuzda sıcak hava çıkışı üst kısım yerine yanlara yönlenecek ve buğunun miktarı azalacaktır. Bu yöntem tam olarak maske ile gözlük kullanımı sırasında oluşabilecek buğulanma sorununu ortadan kaldırmaya yetmese de buğulanmayı aza indirebilir.

 

Kaplamalar ile camı dış etkenlerden koruyun

Maske takınca buğulanma problemi için Optisyen Şenol ikizer en kalıcı çözüm önerisi olarak kaplamaları tavsiye ediyor.Örneğin  HOYA cam firmasının 2015 yılında bağımsız bir laboratuvar tarafından ‘Çizilmelere karşı en dirençli kaplama’ ünvanını alan kaplaması High-Vision LongLife (HVLL), buğulanma önleyici özelliği de taşıyor.. Net görüşü engelleyen çizilme, su tutma, leke tutma gibi faktörleri ortadan kaldıran dünya çapında en iyi kaplama ödüllü HVLL kaplama buğulanma konusunda da hızlı çözüm sunuyor.‘ diyor. Bunun gibi her firmada buğu önleyici vb. seçenek sunan kaplamalar mevcuttur. Bu konuda danışılabilecek en yetkili kişiler Optisyenlerdir.

 

Cam temizliğinde alkollü ürünlerden uzak durun

Optik camınızı buğulanmadan korumak için kozmetik ürünlerle veya alkol içeren ürünlerle temizlemeye çalışmak camın yüzeyine zarar verecektir. Şenol Optik sahibi Optisyen Şenol İkizer buğulanma önleyici olarak önerilen ellerin dezenfekte edilmesi için kullanılan solüsyonların alkol içerikleri sebebiyle gözlük camlarına ve üzerine uygulanan kaplamasına zarar verebileceğinin altını çiziyor. İkizer, ‘Gözlük camı temizliği için ılık su, optik merkezlerden temin edilebilecek temizleme sprey ve mikro-fiber bez kullanılması yeterli işi görecektir. Buğulanmayı önlediği düşünülerek önerilen daha keskin ve alkollü sıvılar camın yüzeyinde bulunan kaplamanın bozulmasına yol açacaktır. Gözlük camlarınızı sabunla temizleyerek ılık sudan geçirip yüzeyde kalan su damlacıklarını optik merkezlerden edinebileceğiniz anti-fog bezle kurulamanız yeterlidir.’ diyor.

Herkese sağlıklı, sosyal mesafeli günler diliyorum.
Optisyen Şenol İkizer
Hatay Optisyen-Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu Üyesi

Gözlük camları Hoya Hı-vision LongLife
Buğu Önleyici Cam Kaplaması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Canlı Destek
Merhaba. Şenol Optik ile whatsaap'tan iletişime geçmek için sol alt taraftaki butona tıklayın.