Haberler

2 Ayrı Gözlük Kullanmak Tarihe Karışıyor!

Bu haberimiz akıllı gözlüklerle ilgili fakat altında var olan teknoloji Multifocal camlarıda ekledik mutlaka göz atın.

Geliştirilen yeni teknoloji ile akıllı gözlükler artık ayrı ayrı uzak ve yakın şeklinde 2 ayrı gözlükleri kullanmayı tarihe karıştıracak. Günümüzde kullanılan lenslerle mümkün olmayan bu yenilik, ‘likit lens’e sahip akıllı gözlüklerle mümkün olacak.

Utah Üniversitesi araştırmacıları, geliştirdikleri esnek lensler ve basınçsal elektrikli pistonları kullanarak, akıllı gözlüklerin bir prototipini ürettiler. Hem uzak hem de yakını görmekte zorlanan hastalar üzerinde yapılan denemelerde gözlüğün, her iki mesafeyi de pistonların hareketiyle lens kırvımlarını değiştirerek, net olarak gösterdiği kanıtlandı.

Gözlüğün, kullanıcının ihtiyaçlarına göre kendini ayarlaması için, iki ayrı bilgiye ihtiyacı var. Birincisi, hastanın mobil uygulamaya gireceği reçetesi, ikincisi ise netleştirilmesi istenen objenin akıllı gözlükle arasındaki, akıllı gözlük tarafından otomatik olarak algılanan mesafe. Bu iki bilgiyi kendi algoritmasıyla işleyen akıllı gözlük, lenslere ne kadar baskı yapılması gerektiğini hesaplayarak kullanıcının tek gözlükle hem uzak hem de yakını görmesine imkan sağlıyor.

Tekrar şarj edilmesi gerekmeden 6 saat çalışan akıllı gözlüğün, fonksiyon gösteren bir prototipinin yapılmasıyla, daha hassas netleme sağlama amacıyla, göz takip sistemi geliştirme çalışmalarına başlandı.

Kaynak: internethaber

Asıl Teknoloji Multifocal (Progressive) Camlar

Çok odaklı camlar yada Multifocal camlar gözlük camları uzak gözlük kullanıcısı olupta 40 yaş üstü hastaların siliyer kaslarının işlevini kaybedip kasılamamasından kaynaklı yakını görme problemi oluşan hastalarda hem yakın hem uzak görüntüyü iki ayrı gözlük yerine tek gözlükte birleştirir.
Progressive camlarda hem yakın hem uzak hemde orta mesafeyi görebilmek mümkündür. Ayrıca progressive camlarda bifocal camlar gibi uzak ve yakın arasında belirgin dışarıdan görülebilecek bir çizgi yoktur.

PROGRESSiVE CAMLARIN GENEL ÖZELLİKLERİ

*Progressive camlar tek bir gözlük camı içerisinde bir çok mesafeyi yumuşak ve net görmeyi sağlar.
*Görüntüyü sert bir geçiş veya görüntü atlaması olmadan sağlamaktadır.
*Progressive cam tasarımında kullanıcının bireysel özellikleri ne kadar iyi tespit edilirse görme kalitesi ve alışma süreci o derece kısa sürer.
*Gözlük camlarının üst tarafları uzak mesafenin görülebilmesini sağlar, alt kısımlar arasında belirli bir geçiş bölgesi vardır, bu bölge progressive geçiş alanıdır.

Bunların yanı sıra çok odaklı camlar sayesinde bu teknoloji günümüzde kullanılabiliyor.
Çok odaklı camlar ile ilgili tüm bilgiler internet sitemizde Progressive Camlar kısmında mevcuttur.
Uzak Orta mesafe ve Yakın görüşü tam anlamı ile rahat görebileceğiniz Progressive (Multifocal) camlar günümüzde ayrı gözlük kullanmak istemeyen herkesin tercihi durumundadır.
Şenol Optik olarak Progressive Cam alanında uzman olup tüm kullanıcılarımıza memnuniyet garantisi veriyoruz.

İlginizi Çekebilir : Sürücülere özel Gözlük Camı
Sürücülere özel kaplama Multifocal ( progressive) camlara uygulanabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Canlı Destek
Merhaba. Şenol Optik ile whatsaap'tan iletişime geçmek için sol alt taraftaki butona tıklayın.