Haberler

Hayat Kurtaran Akıllı Gözlük

Gözlüklere çok şey borçluyuz. Hayatı daha berrak görmemizi sağlarken, bazen de etkili bir aksesuara dönüşebiliyorlar. Zararlı ışınlar gibi bakılması risk unsuru taşıyan etkenlerden koruduklarını da unutmamak lazım. Bunlara ek olarak gözlükler, insanlara yeni bir fayda daha sunmaya hazırlanıyor. Akıllı gözlükler bir çok farklı özellikleriyle hayatımıza sıklıkla girecek gibi görünüyor.

Fransız şirket Ellcie Healthy, insan hayatını tehlikelerden kurtaracak bir akıllı gözlük geliştirdi. Bu gözlük, uyku ile başı dertte olanları olası tehlikelerden koruyacak. Ellcie Healthy tarafından geliştirilen akıllı gözlük, araç kullanan sürücüleri odak noktasına alıyor. Araç sürerken uyuyakalan sürücüler, bu gözlük ile uyumadan daha dikkatli bir şekilde araç kullanmaya devam edebilecek. Ayrıca gözlüğün araç sürerken şerit dışına çıkan sürücüleri uyarmak gibi bir görevi de var. Ancak gözlüğün ana görevinin yol boyunca sürücülerin uykuya dalıp dalmadığını kontrol etmek olduğunu söyleyebiliriz. Peki, gözlük bunu tespit ediyor?

Çerçevede 15 adet manyetik sensör bulunuyor.

Üretici firma gözlüğün çerçevesine 15 farklı sensör yerleştirmiş. Bu sensörler kullanıcının göz kırpması, göz ve kafa hareketlerine göre bir veri oluşturuyor. Daha sonra bu veriler, akıllı telefonlar aracılığıyla işleniyor ve gözlüğün yapay zeka algoritmasına gönderiliyor. Bu sayede gözlük, göz ve kafa hareketlerinden kullanıcının uyuyup uymadığını fark ediyor. Eğer gözlük, sürücünün uyuduğunu fark ederse çerçevesindeki sensörler aracılığıyla bir dizi ışık ve ses çıkararak kullanıcının uyumasını engelliyor.

Ellcie Healthy şirketine ait bu akıllı gözlüğün görünürde sıradan gözlükten hiçbir farkı yok. Ancak işlevi tartışılmayacak kadar önemli. 2018 yılında Yol Güvenliği İnovasyon Ödülü kazanan bu gözlük şimdilik sadece Fransa’da satışa çıkmış durumda. Gözlüğün fiyatı 250 – 300 Dolar arasında ve yakın zamanda Fransa dışında farklı ülkelerde de satışa çıkması bekleniyor.

 

Üretici firma, 30 gram ağırlığında olan bu gözlüğün su ile temas etmemesi gerektiğinin altını çiziyor. Aynı zamanda gözlüğün uzun ömürlü olması ve daha iyi çalışması için de sıcak havalarda araba içinde bırakılmaması gerekiyor. Bunun dışında gözlüğün temizleme işlemi ise dezenfektan içine batırılmış bir mendil ya da ıslatılmış bir bez ile kolaylıkla yapılabiliyor.

Kaynak: Haftalık Günlük

Şoförlere Özel Camlar İçin Tıklayınız.

İlginizi Çekebilir: Güneşte Renk Değiştiren Kontakt Lens

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
1
Canlı Destek
Merhaba. Şenol Optik ile whatsaap'tan iletişime geçmek için sol alt taraftaki butona tıklayın.